Kawaleria

 

W Jeździeckim Klubie Sportowym Umiastów trenuje Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 3 Pułku Szwoleżerów. Nasze konie są filarem działalności Szwadronu i biorą udział w defiladach, pokazach, zawodach i manewrach w całej Polsce.

 

 

Szwadron Honorowy to konny ochotniczy oddział kawalerii kultywujący chlubne tradycje 3 Pułku Szwoleżerów. Powstał w 2004 roku i od tej pory uczestniczy w najważniejszych uroczystościach Państwowych - defiladach 3 maja i 11 listopada, a także w wielu innych wydarzeniach patriotycznych, edukacyjnych, lokalnych i religijnych w ciągu całego roku.

Szwadron tworzą uczniowie, studenci, pracownicy naukowi, jak i ludzie pracujący w różnych zawodach. Jesteśmy otwarci na wszystkich, których łączy miłość do tradycji historii, wartości narodowych i koni oraz poczucie odpowiedzialności jaką na siebie wzięli otrzymując pułkowe proporczyki.


Nie udajemy przedwojennych szwoleżerów, ani też nie występujemy jako dublerzy historycznych postaci, tylko realizujemy we współczesnej Polsce wartości, które przyświecały wojsku i obywatelom II Rzeczpospolitej. Naszym głównym zadaniem jest wspieranie wojska w przywróceniu dawnych wartości, munduru kawaleryjskiego i koni do obecnych realiów. Naszym marzeniem jest, by po latach dyskredytacji przez władzę ludową, kawaleria znów zajęła należne jej miejsce. Dlatego skupiamy ludzi kochających te tradycje i dbających o zachowanie Barw i Znaków Pułkowych, które przed wojną były dla Sił Zbrojnych II RP drugą świętością po Barwach i Symbolach narodowych. Członkowie Szwadronu i nasi sympatycy propagują historię i tradycje najpiękniejszej broni - kawalerii.


Siłą napędową Szwadronu są Szwoleżerowie - ich praca, zapał oraz fakt, iż finansują sami wszystkie swoje przedsięwzięcia, o rezultatach naszych starań mówią wyróżnienia - szabla wz. 21 otrzymana z rąk Pana Gen. Michała Gutowskiego, nestora przedwojennej kawalerii, podczas wielkiej Parady Kawalerii w Wilanowie w roku 2004 dla najlepiej prezentującego się oddziału. 
Dla weteranów i ich rodzin nasza działalność na wielkie znaczenie, bo widzą, że dzięki nam to, co stanowiło znaczący rozdział ich życia, trwa i się rozwija. Wiemy, że to ostatnie chwile w gronie naszych weteranów, którzy mimo zaawansowanego wieku aktywnie nas wspierają. Są szczęśliwi, że tradycje i wartości, które usilnie próbowano zniszczyć, mogą teraz rozkwitnąć w niepodległej i wolnej Polsce.
W 2008 roku udało nam się zorganizować większe niż dotychczas obchody Święta Pułkowego. Szwadron otrzymał Sztandar, powołano sekcję trębaczy. Warto zaznaczyć, że sztandar oraz odznaka dla nas zostały zaprojektowane przez Pana Rtm. Jerzego Staniszkisa oficera Pułku, który jest również autorem pomnika Polskiego Państwa Podziemnego znajdującego przed Sejmem RP.

Powstanie Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich

W 2003 roku powstał Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk J. H. Kozietulskiego. W tym samym roku, tak jak przed wojną - 8 maja, postanowiliśmy, odnawiając tradycję, zorganizować pierwsze po wielu latach Święto w Katedrze Polowej WP przy ul. Długiej - nie bez przyczyny - to tam znajdują się dwie tablice pamiątkowe poświęcone Pułkowi. 
Dotarliśmy do rodzin szwoleżerów, osób związanych z Pułkiem. Ku naszej wielkiej radości okazało się, że żyją jeszcze weterani 3 Pułku Szwoleżerów. Ze łzami wzruszenia w oczach zaaprobowali nasz pomysł utworzenia konnej ochotniczej sekcji 3 Pułku Szwoleżerów. Byli to Olgierd Staniszkis, Jerzy Staniszkis, Jerzy Gilewicz, Henryk Prajs i Wincenty Chomicz. Wiedzieliśmy, że nasza działalność to wielka odpowiedzialność, bo dzięki temu odżywają ich wspomnienia, gdy widzą jak to, czemu poświęcili najpiękniejsze lata swojego życia znów istnieje i na pewno nie zostanie zapomniane.

Dostaliśmy oficjalne pozwolenie na noszenie barw pułkowych i na kultywowanie tradycji 3 Pułku Szwoleżerów. Pierwszego wręczenia pułkowych proporczyków dokonali weterani po Mszy Św., a oficjalne przekazanie barw nastąpiło w Suwałkach, poprzez przywiązanie do kawaleryjskich lanc proporczyków pułkowych. Od tamtego dnia skład naszego szwadronu stale się powiększał. 
Jazda konna oraz piękne kawaleryjskie tradycje kształtują osobowość, uczą patriotyzmu i szacunku do bliźnich. Jak się mawiało - kawaleria nie skupiała elit - ona je tworzyła. Na tym właśnie nam zależy, aby dzisiejszy szwoleżer oprócz świetnej umiejętności jazdy konnej, znał i kochał swoje tradycje i miał szacunek do otaczającego go świata. To w końcu niesamowita rzecz w XXI wieku być szwoleżerem!

Święto Pułkowe 11 maja 2008 - wręczenie Sztandaru

W 2008 roku podczas Święta Pułkowego, został wręczony sztandar dla naszego Szwadronu. Uroczystości odbyły się podobnie jak w 1922 roku w Łazienkach Królewskich. Rodzicami chrzestnymi zostali Pani Helena Gilewiczowa - żona Płk. Jerzego Gilewicza oficera 3 Pułku Szwoleżerów oraz Pan Jerzy Staniszkis - oficer 3 Pułku Szwoleżerów i projektant sztandaru. 
Fundatorem jest Pan Sekretarz Andrzej Przewoźnik z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a wykonała go firma HAKO. Drzewce 2,5 m długości zdobi wspaniały orzeł stojący na postumencie z napisem 3 SZW. Drzewce ufundowali weterani Panowie J. Stanszkis, H. Prajs oraz Pan K. Gerula syn oficera 3 Szwoleżerów.
O uroczyste wbicie gwoździ w drzewce Sztandaru, poprosiliśmy Panią Prezydent Miasta St. Warszawy Hannę Gronkiewcz - Waltz, Prezydenta Miasta Suwałki Pana Józefa Gajewskiego, weteranów 3 Pułku Szwoleżerów, przedstawicieli wojska oraz osoby związane ze Szwadronem. 

Najważniejszym elementem Święta było uroczyste wręczenie Sztandaru. Po złożeniu przysięgi, dowódca Szwadronu, odebrał go z rąk Pana Prezydenta Suwałk (niestety pomysł aby wręczyli go razem przedstawiciele Suwałk i Warszawy nie udał się, nie pojawił się żaden przedstawiciel władz Stolicy) i przekazał Sztandar konnemu pocztowi przy dźwiękach marsza 3 Pułku Szwoleżerów, odegranego przez Orkiestrę Reprezentacyjną. Nuty Marsza zostały specjalnie przesłane z Instytutu Sikorskiego z Londynu. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada oddziału konnego Szwoleżerów.
Po oficjalnych obchodach jak co roku zaproszeni goście spotkali się w stajni nad Jeziorkiem Czerniakowskim gdzie Szwadron Stacjonuje, Szwoleżerowie wrócili z Łazienek konno.

W czasach, kiedy tradycje trzeba pielęgnować, nasza działalność jest godną poparcia. Przez te wszystkie lata nasi szwoleżerowie zawsze wyglądali wzorowo, brali udział w uroczystościach Państwowych i szerzyli patriotyzm.

Więcej o szwadronie na stronie www.3szwol.pl oraz na www.facebook.pl/3szwol

Zapraszamy mężczyzn w każdym wieku do wstąpienia w szeregi Szwadronu!